PERŁY NIEMIEC nad Renem i Mozelą

29.04 - 06.05.2023

8 dni

Bydgoszcz

2990 zł / os.

Program Ramowy:

1 dzień:

 • Wyjazd z Bydgoszczy o godz. 06:00. Przejazd w kierunku Niemiec. Przyjazd do Weimaru, spacer po mieście. Zobaczymy m. in.: Ratusz, Pomnik Goethego i Schillera, dom Goethego, park nad rzeką Ilm z letnim domkiem Goethego. Przejazd w okolice Eisenach. Obiadokolacja. Nocleg.

2 dzień:

 • Śniadanie. Przejazd do Limburga, malowniczego miasteczka z szachulcowymi domami. Dalej do Wiesbaden, administracyjnej stolicy Hesji położonej nad Renem. Wiesbaden jest jednym z najstarszych miast uzdrowiskowych, znanym z gorących źródeł. Spacer po starym mieście z pałacem, ratuszem oraz neogotyckim kościołem; Dom Zdrojowy z kasynem, Heski Teatr Państwowy; Biebricher Schloss – pałac nad Renem. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Wiesbaden.

3 dzień:

 • Śniadanie. Przejazd malowniczą Doliną Renu do Rüdesheim am Rhein miasta otoczonego winnicami, słynącego z produkcji wina i brandy Asbach Uralt. Zaokrętowanie i rejs statkiem wycieczkowym po Renie do Sankt Goarshausen. Zobaczymy kilkanaście zamków na skałach ponad wodami Renu m. in.: Reichenstein, Ruine Nollig i Pfalzgrafenstein – imponujący zamek na rzece. Spacer do punktu widokowego na słynnej skale Lorelei. Ze skały rozciąga się piękny widok na zakola Renu. Przejazd do Koblencji, spacer przez stare miasto na słynny cypel Deutsches Eck (Niemiecki Trójkąt) miejsce, gdzie Mozela uchodzi do Renu; twierdza Ehrenbreitstein, unikalny zabytek XIX-wiecznego budownictwa militarnego. Przejście na platformę widokową, panorama Renu i Mozeli. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Koblencji.

4 dzień:

 • Śniadanie. Przejazd do Maria Laach – benedyktyńskiego opactwa położonego nad jeziorem Laach, które znajduje się w miejscu wygasłego wulkanu. Zwiedzanie kościoła i ogrodów. Przejazd do Doliny Mozeli, krainy zamków, winnic i pięknych widoków. Zwiedzanie XII–wiecznego zamku Eltz położonego na wzgórzu w zakolu rzeki Elzbach. Zamek rozbudowywano przez kolejne 4 wieki, a jego wnętrze przetrwało niemal nietknięte od średniowiecza. Przejazd do miejscowości Cochem, nad którą góruje potężny zamek Reichsburg. Zwiedzanie miasteczka. Wizyta w miejscowej winnicy, możliwość degustacji tutejszych win. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Koblencji.

5 dzień:  

 • Śniadanie. Przyjazd do Trewiru, najstarszego miasta Niemiec, pełnego rzymskich zabytków ze słynną bramą Porta Nigra, amfiteatrem rzymskim, Bazyliką Konstantyna oraz mostem na Mozeli. Następnie przejazd do Akwizgranu, zwiedzanie m. in.: Katedry wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która była miejscem koronacji 30 władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego; Skarbiec (Domschatzkammer); Rynek z XIV wieku z Ratuszem. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Koblencji.

6 dzień:

 • Śniadanie. Przejazd do Kolonii, zwiedzanie Katedry św. Piotra i NMP wybudowanej w stylu gotyckim, która ze względu na cenne zbiory sztuki średniowiecznej została wpisana na listę UNESCO. Dalsza podróż w kierunku Getyngi. W trakcie przejazdu postój przy formacjach skalnych Externsteine, położonych w Lesie Teutoburskim, w okolicy Detmold. Kompleks składa się z grupy naturalnych wież piaskowcowych, które w zamierzchłych wiekach były wykorzystywane do celów rytualnych. Przyjazd do Getyngi. Spacer po słynnym uniwersyteckim mieście. Czas wolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

7 dzień:

 • Śniadanie. Przejazd do Goslar, malowniczo położonego u podnóża Gór Harzu, perły Dolnej Saksonii. Zwiedzanie Starego Miasta wpisanego na listę UNESCO m. in.: Romańskie palatium cesarskie, Rynek miejski, piękny budynek cechowy Kaiserworth, Ratusz gotycki z XV w., wąskie uliczki, Brama Szeroka, romański kościół obronny św. Kosmy i Damiana. Następnie przejazd do Quedlinburga, miasteczka wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu zespół ponad 1300 domów szachulcowych oraz romańska kolegiata św. Serwacego, w której został pochowany król Henryk I Ptasznik, przodek dynastii Ottonów, która zapoczątkowała okres świetności Niemiec. Przejazd w okolice Wittenbergii na obiadokolację i nocleg.

8 dzień:

 • Śniadanie. Wittenberga: zwiedzanie miejsc związanych z Marcinem Lutrem – kościół miejski, kościół zamkowy (na drzwiach kościoła Marcin Luter umieścił słynne 95 tez); domy Lutra: dom narodzin przy Lutherstraße i dom śmierci przy Andreaskirchplatz (UNESCO). Przejazd w kierunku Polski. Po przekroczeniu granicy postój na obiad. Dalej przejazd do Bydgoszczy. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

Koszty:

Cena obejmuje:

 • przejazd autokarem o podwyższonym standardzie (klimatyzacja, dvd, WC),
 • opłaty parkingowe,
 • 7 noclegów w hotelu **/*** 2, 3-os. z łazienkami,
 • 7 śniadań,
 • 7 obiadokolacji,
 • 1 obiad,
 • ubezpieczenie KL i NNW,
 • opiekę pilota.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów biletów wstępu, przewodników lokalnych oraz innych opłat związanych z realizacją programu, należy przeznaczyć kwotę ok. 100 euro/os.

Uwagi:

 • program jest ramowy i może ulec zmianie

Galeria zdjęć: